Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
x
Czym jest EURES?

Czym jest EURES?

Czym jest EURES?

Drukuj informację
dodano: 2012-11-28
autor informacji: Anna Uberman
EURES to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli państw Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii) i ich partnerów. Głównym celem EURES jest wpieranie mobilności pracowników na poziomie międzynarodowym i transgranicznym w krajach EOG.
 
Do zadań EURES należy:
  • informowanie o wolnych miejscach pracy - pomoc i indywidualne doradztwo osobom poszukującym pracy za granicą w zakresie właściwych wolnych miejsc pracy oraz pomoc i wsparcie przy sporządzaniu podań i życiorysów,
  • pomoc pracodawcom w rekrutacji pracowników z innych krajów EOG,
  • informowanie o warunkach życia i pracy w krajach EURES,
  • przekazywanie informacji o rynkach pracy.
 
Podstawy prawne EURES:
 
Krajowe akty prawne:
 
Ustawa z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2008 r. nr 69 poz. 415 późn. zm.)
 
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 września 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy ( Dz. U. z 2012 r. nr 177 poz. 1193).
 
Europejskie akty prawne:
 
Statut EURES
 
Decyzja Komisji Europejskiej z 23 grudnia 2002 roku wprowadzająca rozporządzenie Rady (EWG) nr 1612/68 dotyczące obsadzania wolnych miejsc pracy i podań o pracę C (2002) 5236 ( 2003/8/EC)
osoba, która odpowiada za treść informacji: Anna Uberman

osoba, która wprowadziła treść informacji: Marek Jęczmieńczuk
EURES Partnerstwo społeczne EFS Lubuskie Agencja Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze Urząd Miasta Zielona Góra
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze Lubuskie warte zachodu