Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
x
Aktualności

Aktualności

Wytyczne w sprawie projektów finansowanych z FP i EFS na lata 2014 - 2020

Drukuj informację
dodano: 2015-02-10
Informujemy iż 30 stycznia 2015 r. Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju podpisała wytyczne horyzontalne pt.: „Wytyczne w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Funduszu Pracy w ramach programów operacyjnych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020.”
 
 
 
osoba, która wprowadziła treść informacji: Małgorzata Kordoń

Bezpłatne szkolenia w branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej.

Drukuj informację
dodano: 2015-02-10
Funadacja "Przedsiebiorczośc" z Żar zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach właścicieli firm, wspólników oraz pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w następujących branżach: transport, spedycja, logistyka i magazynowanie. Będą one dotyczyć zarządzania w firmach TSL oraz pozyskiwania środków unijnych. Pierwszeństwo udziału w projekcie mają kobiety i osoby po 50 roku zycia.
 
Szkolenia z ramach projektu "Ruszaj na zielonym" odbędą się w Żarach (kod 68-200) w siedzibie “Fundacji Przedsiębiorczość” przy ul. Mieszka I, nr 13.
 
Rekrutacja trwa do końca lutego, formularze zgłoszeniowe należy wypełnić i odesłać na adres mailowy: kaczmarczyk@fundacja.zary.pl w treści maila wpisując: szkolenie / TSL
  
 
 
osoba, która wprowadziła treść informacji: Małgorzata Kordoń

Nowy dyrektor WUP

Drukuj informację
dodano: 2015-02-05
aktualizacja: 2015-02-09
autor informacji: Magda Nagaj
Z dniem 3 lutego 2015 r. dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze został Waldemar Stępak, dotychczas pełniący obowiązki na tym stanowisku.
 
osoba, która odpowiada za treść informacji: Magda Nagaj

osoba, która wprowadziła treść informacji: Marek Jęczmieńczuk

Spotkanie informacyjne "ABC Przedsiębiorczości" w Zielonej Górze 13 lutego br

Drukuj informację
dodano: 2015-02-02
Spotkanie informacyjne dotyczące projektu pt. „Dodaj pieniądze do pomysłu” (w ramach Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013), odbędzie się 13 lutego 2015 r., w godzinach od 10:00 do 15:00 w salce konferencyjnej w budynku Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy ul. Sulechowskiej 1 w Zielonej Górze. Organizatorem spotkania jest Lubuski Fundusz Pożyczkowy (działający przy Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze), we współpracy z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Zielonej Górze.
 
Wzięcie udziału w projekcie umożliwi skorzystanie z mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W projekcie „Dodaj pieniądze do pomysłu” mogą wziąć udział osoby, które mieszkają w województwie lubuskim i nie prowadziły własnej działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od momentu przystąpienia do projektu, a zamierzają ją rozpocząć i prowadzić na terenie województwa lubuskiego. W procesie rekrutacji pierwszeństwo będą miały: kobiety, osoby pracujące, pracownicy naukowi, studenci i absolwenci. Uczestnicy projektu mogą skorzystać z bezpłatnych specjalistycznych szkoleń z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz doradztwa trenerów i ekspertów z takich dziedzin jak księgowość, prawo i marketing. W ramach projektu ARR S.A. udziela nowym przedsiębiorcom, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą w ramach projektu, mikropożyczki w wysokości do 50 000 zł.
 
Podczas spotkania, poza prezentacją ww. projektu, specjalista ds. Funduszy Europejskich z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (GPI) w Zielonej Górze, dodatkowo przygotuje krótką prezentację dotyczącą funkcjonowania Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE) w województwie lubuskim, jak również na temat źródeł pozyskiwania informacji.
 
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Osoby, które są zainteresowane udziałem w spotkaniu, są proszone o wypełnienie zgłoszenia na szkolenie oraz o jego dostarczenie do Lubuskiego Funduszu Pożyczkowy w Zielona Góra przy ul. Chopina 14. Liczba miejsc jest ograniczona. Dokumenty – zgłoszenie na szkolenie oraz formularz zgłoszeniowy – są dostępne na stronie:
 
 
 
 
osoba, która wprowadziła treść informacji: Małgorzata Kordoń

Gwarancje dla młodzieży – w powiatowych urzędach pracy

Drukuj informację
dodano: 2015-01-30
29 stycznia br., w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące realizacji Inicjatywy Gwarancja dla młodzieży w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
 
W spotkaniu wzięli udział reprezentanci powiatowych urzędów pracy województwa lubuskiego.
 
 
Wśród poruszanych tematów znalazły się między innymi ramowe założenia planu realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, informacje dotyczące wsparcia osób młodych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz stan prac nad wdrażaniem PO WER.
 
 
osoba, która wprowadziła treść informacji: Małgorzata Kordoń

Są pieniądze na szkolenia dla pracowników i pracodawców

Drukuj informację
dodano: 2015-01-30
Zarząd Województwa Lubuskiego zaakceptował (27 bm), podział środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pieniądze te są przeznaczonye na kształcenie pracodawców i pracowników. Jest to forma wspomagająca przekwalifikowanie lub aktualizację wiedzy i umiejętności osób pracujących. Na ten cel zarezerwowano 3,7 mln zł i kwota ta została podzielona między powiatowe urzędy pracy województwa lubuskiego.
 
W 2014 i 2015 roku środki KFS będą przeznaczone wyłącznie na kształcenie ustawiczne osób z grupy wiekowej 45 lat i więcej.
 
Pieniądze  można przeznaczyć na:
• kursy i studia podyplomowe,
• egzaminy potwierdzające kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe,
• badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
• ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
 
Dzięki KFS możliwe jest całkowite lub częściowe sfinansowanie wydatków w zakresie szkolenia pracowników firm, a także samych pracodawców:
• 80% kosztów kształcenia ustawicznego (nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika),
• 100% kształcenia ustawicznego – jeśli wnioskodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców (nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika).
 
 
 
osoba, która wprowadziła treść informacji: Małgorzata Kordoń

Pożyczka w ramach rządowego programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II”

Drukuj informację
dodano: 2015-01-29
autor informacji: Adriana Lisowska
Studenci, absolwenci i bezrobotni mają możliwość otrzymania nawet 75 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu. Funduszem pożyczkowym w ramach programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II” dla województw dolnośląskiego i lubuskiego, którego wartość opiewa na ponad 6 milionów złotych, zarządza Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.
 
Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wygrał postępowanie przetargowe na zarządzanie funduszem pożyczkowym oraz świadczenie usług szkolenia i doradztwa dla programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II", realizowanego w województwach dolnośląskiego i lubuskiego. Cele programu to rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy, jako elementy rozwoju rynku pracy, przeciwdziałania bezrobociu i promowania zatrudnienia.
 
- Od początku listopada realizujemy rządowy program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II” dla województw dolnośląskiego i lubuskiego. Oferta jaką przygotował Bank Gospodarstwa Krajowego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Aktualnie łączna kwota pozytywnie rozpatrzonych wniosków wynosi blisko 0,5 mln zł. Zależy nam na tym, aby młodzi, ambitni ludzie wykorzystali tę okazję i rozwinęli skrzydła – informuje Robert Jagła, prezes Zarządu FRW.
 
Od 17 listopada 2014r. sukcesywnie wpływają wnioski o preferencyjne pożyczki, a na realizację całego przedsięwzięcia Fundusz Regionu Wałbrzyskiego ma czas do 31 grudnia 2016r. Wszyscy, którzy skorzystają z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz ci, którzy zamierzają z niej skorzystać, dodatkowo mogą być objęci bezpłatnym doradztwem i szkoleniem. Natomiast funkcjonujący już przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych.
 
Niepodważalnym atutem tej pożyczki są jej wyjątkowo atrakcyjne warunki. To m.in.: oprocentowanie roczne ok. 0,56%, okres spłaty do 7 lat oraz brak opłat za rozpatrzenie wniosku i obsługę pożyczki.
 
 
 
osoba, która wprowadziła treść informacji: Małgorzata Kordoń

Gwarancje dla młodzieży - spotkanie informacyjne

Drukuj informację
dodano: 2015-01-28
autor informacji: Katarzyna Rauchut
Nowa perspektywa finansowa 2014-2020 budzi wiele pytań i wątpliwości. O skali zainteresowania tym tematem świadczy duża liczba gości uczestniczących w zorganizowanym 27 stycznia 2015 r., przez Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze, spotkaniu informacyjno-konsultacyjnym, dotyczącym realizacji Inicjatywy Gwarancja dla młodzieży w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
 
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele partnerów współpracujących z WUP przy realizacji Gwarancji dla młodzieży.
 
Wśród istotnych wiadomosci  przekazanych przez pracowników WUP znalazły się między innymi informacje dotyczące planu realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, stanu prac nad wdrażaniem PO WER, najważniejszych dokumentów programowych. Przedstawiono również wyniki badania pt. „Pogłębiona analiza sytuacji bezrobotnych osób młodych na lubuskim rynku pracy”.
 
 Przedstawicieli instytucji rynku pracy chcących współpracowac z WUP
przywitał  p.o. dyrektor Waldemar Stępak.
osoba, która wprowadziła treść informacji: Małgorzata Kordoń

Dzień publicznych służb zatrudnienia

Drukuj informację
dodano: 2015-01-26
27 stycznia 2015 roku, po raz czwarty, obchodzone jest święto publicznych służb zatrudnienia, które w naszym kraju mają ponad 90-letnią historię.
 
Kiedy w 1918 roku powstało młode państwo polskie okazało się, że trzeba tworzyć od podstaw instytucje rozwiązujące problemy społeczne. Jednym z nich było bezrobocie. W końcu 1918 roku w kraju liczącym ponad 20 mln ludności było zarejestrowanych ok. 450 tys. bezrobotnych, co i tak stanowiło liczbę niepełną.
 
Pierwszą próbą poprawy sytuacji było utworzenie w grudniu 1918 roku Komitetów Niesienia Pomocy Bezrobotnym, których pomoc polegała na udzielaniu zapomóg i darowizn. Pierwszą trwałą strukturę służby zatrudnienia uzyskały na mocy dekretu z 27 stycznia 1919 roku, który powoływał do życia państwowe urzędy pośrednictwa pracy. Spełniały one tę samą funkcję, co dziś – rejestrowały bezrobotnych i kierowały ich do pracy. Od 1933 r. publiczne służby dysponują narzędziem finansowym w postaci Funduszu Pracy, którego idea przetrwała do dziś.
 
Współczesne publiczne służby zatrudnienia mają ponad 20 lat. Rynek pracy zmienił się radykalnie pod koniec lat 80 na skutek przemian politycznych. Wysokie bezrobocie stało się faktem w 1989. Nowoczesny ustrój służb zatrudnienia wprowadzony został ustawą, z 29 grudnia 1989 roku o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, zastąpioną obowiązującą do dziś, z licznymi aktualizacjami, ustawą z 20 kwietnia 204 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 
Aktualnie w skład lubuskich służb zatrudnienia wchodzi Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze z Oddziałem Zamiejscowym w Gorzowie, z Centrami Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz dwunastoma powiatowymi urzędami pracy.
 
Organem zatrudnienia na poziomie wojewódzkim jest marszałek województwa lubuskiego, który odpowiada za określenie i koordynowanie lubuskiej polityki na rynku pracy i rozwoju zasób ludzkich. Organem odpowiedzialnym za rozwiązywanie problemów rynku pracy w powiatach są starostowie.
 
Służby zatrudnienia pełnią rolę dostarczyciela usług wobec tych, którzy mają kłopoty ze znalezieniem pracy, są realizatorami programów aktywizacji zawodowej, służą informacją zawodową, świadczą usługi doradztwa zawodowego, starają się wyposażyć bezrobotnych, poprzez kursy i szkolenia, w umiejętności odpowiadające aktualnym wymaganiom pracodawców. Wydają pieniądze publiczne. Dlatego tak ważna jest ich efektywność.
 
Warto więc, przy tym święcie przypomnieć, że województwo lubuskie już od kilku lat wykorzystuje te środki bardzo efektywnie, przyczyniając się do znacznego spadku bezrobocia.
 
 
 
osoba, która wprowadziła treść informacji: Małgorzata Kordoń
Drukuj informację
dodano: 2015-01-23
aktualizacja: 2015-04-08
autor informacji: Anna Uberman
EURES Partnerstwo społeczne EFS Lubuskie Agencja Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze Urząd Miasta Zielona Góra
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze Lubuskie warte zachodu