Bezrobocie w Lubuskiem w minionym roku

dodano: 2014-01-08
Dane statystyczne za 2013 rok pokazują lekką poprawę na rynku pracy. Najbardziej znaczące jest to, że na koniec ubiegłego roku mieliśmy mniej bezrobotnych o ponad 800 osób niż rok wcześniej. Ale też inne dane świadczą o tym, że zaczynamy pomału wychodzić z dołka.

Grudzień 2013 roku to jeszcze jeden sygnał, że zaczyna się lepiej dziać na rynku pracy. Co prawda zanotowaliśmy wzrost liczby bezrobotnych o ponad 1500 osób, ale o połowę mniejszy niż w latach poprzednich. Od 2008 roku notowaliśmy wzrost bezrobotnych o ok. 3 tys. każdego grudnia.

W całym 2013 roku nowych rejestracji osób bez pracy było o blisko 2% mniej. Więcej mieliśmy ofert pracy niż w 2012 r. - o ponad 2 tys. O 7 % zwiększyła się liczba podjęć pracy i to głównie tej niesubsydiowanej, czyli proponowanej przez przedsiębiorców, a nie dofinansowanej z FP.

Efekty przyniosły także działania związane z aktywizacją osób bezrobotnych. Mniej jest osób bez doświadczenia zawodowego, bez kwalifikacji zawodowych oraz niepełnosprawnych.

Spadło też bezrobocie wśród młodych ludzi, ale to przede wszystkim efekt zmian demograficznych. Na rynek pracy wchodzą już osoby z niżu demograficznego. Jednocześnie rośnie bezrobocie wśród pracowników po 50 roku życia. Te dwie grupy zawodowe to priorytet w działaniach aktywizacyjnych na ten rok.

Na koniec grudnia 2013 roku zarejestrowanych było 59 805 osób bezrobotnych. Spadek zanotowano tylko w powiecie żarskim o 83 osoby. Największy wzrost bezrobocia był w powiatach nowosolskim – o 426 osób, w żagańskim – o 260 osób i zielonogórskim – o 173 osoby.

Porozumienie z OHP

dodano: 2013-12-23
20 grudnia br. w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Zielonej Górze odbyło się spotkanie poświęcone przedstawieniu założeń programowych projektu „Gwarancje dla młodzieży” i możliwości form współpracy. W spotkaniu uczestniczyli Joanna Ejsmont - wojewódzki komendant OHP, Dorota Staniuszko – dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Zielonej Górze, Łukasz Hudziak – wicedyrektor do spraw rynku pracy i doradztwa zawodowego WUP, Tomasz Linda – naczelnik wydziału ds. projektów PO KL, Roman Kardowski – kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze a Lubuską Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy przy programie „Gwarancje dla młodzieży”. Chodzi o pomoc w aktywizacji zawodowej osób w wieku 15-25 lat pozostających bez zatrudnienia. Osoby te będą mogły zdobyć kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. A jeśli ich kwalifikacje są nieaktualne, to będą mieli możliwość dostosować je do wymagań rynku pracy. Młodzież uzyska dostęp do informacji o oferowanych usługach służb zatrudnienia. Projekt jest kierowany do młodych ludzi mieszkających na wsiach i w małych miasteczkach. WUP i OHP planują wspólną rekrutację uczestników.

Porozumienie dotyczy również wzmocnienia partnerstw działających w ramach WUP, aby zwiększyć możliwości zatrudnienia młodych pracowników lub uczestniczenia ich w przygotowaniu zawodowym i stażach.

Przewidziana jest wymiana informacji na temat rynku pracy, trendów zatrudnieniowych, potrzeb pracodawców, podejmowanych inicjatyw. Ponadto planuje się promocję wśród pracodawców takich form aktywizacji, jak przygotowanie zawodowe i staże.

Porozumienie w siedzibie WUP podpisali Joanna Ejsmont oraz Łukasz Hudziak.

Weszła w życie ustawa związana z ochroną miejsc pracy

dodano: 2013-12-11
aktualizacja: 2013-12-12
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze informuje o wejściu w życie ustawy z 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 1291) - akty prawne.

Wprowadzone przepisy regulują zasady udzielania przedsiębiorcy pomocy w formie dopłat do wynagrodzeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – ulotka.

Wnioski przedsiębiorców z województwa lubuskiego rozpatruje Wydział ds. Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Wojewódzkiego Urzędu Pracy,  65-036 Zielona Góra ul. Wyspiańskiego 15;, tel. 68 4567708.

dodano: 2013-12-04
dodano: 2013-11-29