Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
x
Aktualności

Aktualności

Bezrobocie w Lubuskiem i kraju w maju br.

Drukuj informację
dodano: 2014-06-06
aktualizacja: 2014-07-25
W maju br. odnotowaliśmy spadek liczby bezrobotnych o 3237 osób we wszystkich powiatach województwa lubuskiego. Ubyło 1471 kobiet i 1766 mężczyzn. Obecnie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 53 089. To o ponad 7 tys. osób mniej niż rok temu, gdy bezrobotnych było 60 157.
 
Najbardziej znaczący spadek odnotowano w powiatach: nowosolskim – o 499 osób, żagańskim – o 391 osób i w Gorzowie Wlkp. – o 353 osoby. Najmniej bezrobotnych ubyło w powiecie sulęcińskim – 42 osoby i w Zielonej Górze – 112 osób.
W maju br. powiatowe urzędy pracy dysponowały 3439 wolnymi miejscami pracy i aktywizacji zawodowej tj. o 452 mniej niż w miesiącu poprzednim, ale o 927 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
 
 
Ministerstwo Pracy zliczyło już raporty za maj z powiatowych urzędów pracy. Liczba bezrobotnych w kraju wyniosła łącznie 1 mln 993 tys. To pierwszy od półtora roku wynik mniejszy niż 2 miliony. W ciągu miesiąca z rejestrów ubyło 86 tys. osób, od początku roku - 266 tys.
 
Gdy przeliczyć te dane na stopę bezrobocia, okaże się, że wyniosła ona 12,5 proc. W kwietniu - 13 proc. To jednak na razie szacunki resortu, ostateczne dane o bezrobociu podaje GUS i te czasem różnią się od szacunków (zależą od liczebności w danej chwili grupy Polaków w wieku produkcyjnym).
 
Pracodawcy zgłosili w maju do urzędów 94 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o ponad 17 tys. więcej niż w maju 2013 r. (wzrost o 22 proc.). Po raz ostatni więcej wolnych miejsc pracy w maju firmy zgłosiły w 2008 r. Najwięcej ofert przybyło w województwie Śląskim i Opolskim (wzrost odpowiednio o 9 i 19 proc.).
 
W maju poprawę sytuacji odnotowano we wszystkich województwach. Największy spadek liczby osób bezrobotnych nastąpił na Mazowszu i Dolnym Śląsku - po 7,6 tys. W Wielkopolsce spadek wyniósł 7,5 tys, w Małopolsce - 7,3 tys.
 
Stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach. Najmocniej - o 1 pkt proc. - na Warmii i Mazurach, czyli w województwie o najwyższym wskaźniku bezrobocia. Najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce, gdzie wynosi 8,7 proc. W maju zmniejszyła się o 0,4 pkt. proc.
 
W maju ministerstwo przekazało urzędom pracy dodatkowe 150 mln zł z rezerwy ministra na wsparcie osób poszukujących pracy. Otrzymały je urzędy, które zaproponowały programy specjalne dla młodych bezrobotnych do 30. roku życia, osób 50+, rodziców powracających na rynek pracy po okresie opieki nad dzieckiem oraz dla opiekunów osób niepełnosprawnych.
 
 
 
osoba, która wprowadziła treść informacji: Małgorzata Kordoń
EURES Partnerstwo społeczne EFS Lubuskie Agencja Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze Urząd Miasta Zielona Góra
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze Lubuskie warte zachodu