Spotkanie z dyrektorami powiatowych urzędów pracy

dodano: 2014-04-22
aktualizacja: 2014-07-25
autor informacji: Monika Grynkiewicz
16 kwietnia 2014 roku w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy, odbyło się spotkanie z dyrektorami powiatowych urzędów pracy województwa lubuskiego. Spotkanie poprowadził Waldemar Stępak – p.o. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. Na spotkaniu obecny był również Łukasz Hudziak – Wicedyrektor ds. Rynku Pracy i Doradztwa Zawodowego WUP. Pierwszym punktem spotkania było omówienie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Edwin Gierasimczyk – Naczelnik Wydziału Programów i Analiz Rynku Pracy WUP przedstawił wybrane zmiany w ustawie, tj. profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, przygotowywanie Indywidualnego Planu Działań dla każdego bezrobotnego, wprowadzenie nowych form aktywizacji (granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne, bony szkoleniowe, bony zatrudnieniowe, bony stażowe i na zasiedlenie), pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego, Program Aktywizacja i Integracja, zlecanie działań aktywizacyjnych, Krajowy Fundusz Szkoleniowy, reforma sieci EURES.

Następnie Katarzyna Podgórska – przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli omówiła stosowanie nowych form aktywizacji bezrobotnych w praktyce – na przykładzie realizowanego przez PUP w Nowej Soli projektu pilotażowego „Twoja kariera – Twój wybór”. Realizowany był on w okresie 2012/2013 roku, wśród bezrobotnych poniżej 30 roku życia. Programem objęto 140 osób. Nowe formy wsparcia jakie zastosowano wobec grupy docelowej to m.in. bon szkoleniowy, bon stażowy oraz bon na zasiedlenie. Prelegentka podała szczegółowe procedury ww. programu pilotażowego, jego przebieg, pojawiające się problemy oraz ocenę i wnioski.

Ze szczegółowymi informacjami nt. profilowania pomocy dla bezrobotnych – indywidualizacji form pomocy kierowanych do bezrobotnych w świetle zmian przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zapoznała zebranych Elżbieta Buss – doradca zawodowy
2-stopnia Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Zielonej Górze oraz Sabina Franciszkowska – doradca zawodowy 1-stopnia lider klubu pracy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gorzowie Wlkp. Omówiono cele profilowania pomocy, realizację Programu Aktywizacji i Integracji, zmiany dotyczące indywidualnego planu działania, budowę kwestionariusza profilowania oraz jego obsługę w systemie informatycznym. Po przekazaniu najważniejszych kwestii prelegenci odpowiadali na konkretne pytania dotyczące poruszanych kwestii.
osoba, która odpowiada za treść informacji: Monika Grynkiewicz

osoba, która wprowadziła treść informacji: Andrzej Zajączkowski