Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki
x
Centra Informacji

Centra Informacji

Oferty Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim

Drukuj informację
dodano: 2008-10-28
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gorzowie Wlkp. w ramach swojej działalności prowadzi zajęcia warsztatowe dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz wszystkich zainteresowanych zdobyciem nowych umiejętności i wiedzy z zakresu poruszania się po współczesnym rynku pracy. Centrum proponuje również treningi psychologiczne, dotyczące kształtowania podstawowych umiejętności interpersonalnych, typu: jak radzić sobie ze stresem, jak być asertywnym, skuteczniej komunikować się z innymi, itd.
 
Zajęcia z osobami bezrobotnymi są przede wszystkim ukierunkowane na pomoc w wyjściu z sytuacji pozostawania bez pracy, począwszy od udzielenia im wsparcia psychicznego, identyfikację trudności związanych ze znalezieniem pracy, poprzez poznanie własnych predyspozycji zawodowych, mocnych i słabych stron, a w konsekwencji nabycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do poszukiwania pracy i zaplanowania wspólnie z doradcą dalszej drogi zawodowej.
 
Tematyka warsztatów:
Drukuj informację
dodano: 2008-10-28

DOKUMENTY APLIKACYJNE

Drukuj informację
dodano: 2008-10-28

Podstawowe zasady dotyczące przygotowania CV i listu motywacyjnego

Rodzaje dokumentów aplikacyjnych:
  • Curriculum Vitae
  • List Motywacyjny
  • List referencyjny
 
 

CURRICULUM VITAE

Drukuj informację
dodano: 2008-10-28
aktualizacja: 2008-12-15
CV to skrót, który przyszedł do nas wraz z wieloma angielskimi określeniami, ale pochodzi od łacińskiego curriculum vitae, czyli po prostu życiorys. W tym przypadku chodzi jednak o tzw. życiorys zawodowy, a więc składany u potencjalnego pracodawcy.
 
W CV zawsze muszą się znaleźć dane osobowe oraz te dotyczące wykształcenia, znajomości języków obcych oraz doświadczenia zawodowego. Dla pracodawcy są to podstawowe informacje na temat kandydata.

LIST MOTYWACYJNY

Drukuj informację
dodano: 2008-10-28
List motywacyjny nazywany jest też aplikacją. To po prostu podanie, w którym należy rozwinąć to z życiorysu zawodowego, co podkreśla, iż jesteś dobrym kandydatem na stanowisku, o które się ubiegasz. W liście motywacyjnym nie należy prosić o przyjęcie do pracy, należy przekonać pracodawcę, dlaczego właśnie Ciebie powinni zatrudnić. Trzeba więc przekonać czytającego, że po pierwsze - posada naprawdę Cię bardzo interesuje, a po drugie - właśnie Ty jesteś tym, kogo powinni przyjąć.

LIST REFERENCYJNY

Drukuj informację
dodano: 2008-10-28
Przy obecnie istniejącej silnej konkurencji na rynku pracy, kandydaci na pracowników zmuszeni są do jak najbardziej efektywnego zaprezentowania siebie wszelkimi dostępnymi sposobami i środkami. Coraz częściej byli pracownicy zwracają się do byłych pracodawców o napisanie listu referencyjnego. Referencje są najczęściej pozytywną opinią innych na nasz temat. Opinie takie wystawiane są z reguły przez poprzednich pracodawców, ale mogą tez być wystawione przez wykładowców, promotorów lub dyrekcję szkoły czy uczelni.

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

Drukuj informację
dodano: 2008-10-28
Rozmowa kwalifikacyjne (interview) jest bardzo ważnym elementem poszukiwania pracy. Od jej wyniku często zależy nasz sukces - zdobycie pracy. Interview jest z reguły ostatnim sitem selekcyjnym, ponieważ tylko niektóre firmy stosują różnego rodzaju testy lub przeprowadzają dwie, a nawet trzy rozmowy kwalifikacyjne
 
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest zdobycie dodatkowych, nie zawartych w życiorysie i dokumentach informacji o kandydacie do pracy, jego kwalifikacjach, osobowości, motywach, postawach itp.

PRZYGOTOWANIE DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Drukuj informację
dodano: 2008-10-28

1. Gromadzenie informacji o firmie.

Zanim zdecydujecie się Państwo na złożenie swojej aplikacji, konieczne jest zdobycie jak największej liczby informacji o firmie poszukującej pracownika. Przed podjęciem decyzji o kandydowaniu, dobrze jest zebrać informacje od kiedy firma istnieje, czym się zajmuje, jaką ma pozycję na rynku, jakich ma konkurentów, jakie ma szanse rozwoju, ile zatrudnia osób, czy jest duża rotacja wśród jej pracowników. Jeżeli jest to możliwe to warto wiedzieć jaki jest w firmie poziom płac oraz jakie oferuje dodatkowe bonusy (telefon komórkowy, samochód służbowy itp.).

SCHEMAT ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Drukuj informację
dodano: 2008-10-28
Fazy rozmowy kwalifikacyjnej
 
Eksperci w dziedzinie komunikacji słownej wyodrębniają cztery fazy rozmowy. Schemat stosuje się także do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PODCZAS ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Drukuj informację
dodano: 2008-10-28
Rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa z pracodawcą decydująca o uzyskaniu zatrudnienia. W czasie rozmowy pracodawca ma okazję poznania kandydatów do pracy. Należy być przygotowanym do odpowiedzi na pytania rozmówcy.
 
Pytania najczęściej zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
EURES Partnerstwo społeczne EFS Lubuskie Agencja Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze Urząd Miasta Zielona Góra
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze Lubuskie warte zachodu